Agnieszka Dudek

Agnieszka Dudek

Agnieszka Dudek ur.1988 – absolwentka historii sztuki na KUL i edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na UMCS (dyplom w Zakładzie Intermediów i Rysunku), laureatka nagrody Rektora dla najlepszego absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w 2016 r. Autorka kilku wystaw indywidualnych w Galerii Kont w Lublinie, uczestniczyła w wystawach zbiorowych (m.in. w Galerii Białej, Galerii Kont, więcej »

Artur Trojanowski

trojanowski

ARTUR TROJANOWSKI (PL) – ur. w 1968 r. w Łodzi. Absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej PWSSP w Łodzi, dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego w 1993 r. oraz dyplom malarstwa w pracowni prof. Jacka Bigoszewskiego. Zajmuje się malarstwem, filmem, instalacją. Od 2005 roku jako Bob Dewolai tworzy Grupę „Art. Spożywcze” oraz Pracownie Antyreklamy. Obecnie więcej »

Bart Wolniewicz

bart wolniewicz

Bart Wolniewicz absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałeczowie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Grafika. Wychowanek pracowni plakatu prof. Sławomira Janiaka.  W swoich wizualizacjach oświetla i wykorzystuje różne obiekty i faktury. Współpracuje z festiwalami  muzycznymi i teatralnymi.

Donald Buglass (NZ)

buglas

ur.1962 artysta  interdyscyplinarny. Absolwent malarstwa National Art School of Australia 1991, studiował również projektowanie mebli na University of Tasmania. Jego prace są pracami site specific,każdorazowo różnią się treścią i metodą wykonania. Są odpowiedzią na środowisko, w którym artysta żyje, jego obserwacji i intuicji. W ostatnich latach jego zainteresowania skupiły się na land arcie / sztuce więcej »

Dorota Proba

dorota proba

Dorota Proba urodziła się w Montrealu w 1989 roku. Skończyła studia na Wydziale Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze formy dokumentalne tworzyła w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Jej dyplom prezentowany był na wystawie najlepszych dyplomów ASP “Coming Out”. Studiowała również na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Mimar Sinan w Stambule oraz w Indonezji na więcej »

Grzegorz Borkowski

Grzegorz Borkowski 02(1)

Grzegorz Borkowski – kurator i krytyk sztuki, urodzony we Wrocławiu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Organizator wielu prezentacji sztuki współczesnej. Przez  wiele lat (do końca 2015 roku) prowadził czasopismo o sztuce współczesnej „Obieg”, wydawane przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Realizuje też prace  z zakresu tekstu wizualnego.

Jan Sajdak

sajdak

Jan Sajdak ur. 1987 roku. Studiował 3 lata w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz  na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie .Pracę dyplomową pt. „ławica/wisząca biblioteka” opbronił w 2016 roku. Pracuje w różnych materiałach , plecie instalacje  z wikliny i leszczyny, głównie nadrzewne gniazda przeznaczone dla ludzi. Artysta poszukuje ścieżek, więcej »

Janusz Bałdyga

SONY DSC

Janusz Bałdyga (ur. 1954) – artysta, performer, autor rysunków, obiektów, instalacji, realizacji przestrzennych i akcji, urodzony w Lublinie. W 1979 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, uzyskał aneks w pracowni prof. Romana Owidzkiego. Współzałożyciel i członek grupy twórczej Pracownia. Od 1976 roku związany jest z Teatrem Akademia więcej »

Jarosław Koziara

JarosławKoziaraRobertPranagal-950-3702

Jarosław Koziara ur.1967 roku w Jędrzejowie. Jest performerem i artystą plastykiem z Lublina. Skończył na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie- dyplom z plakatu. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Stworzył wiele scenografii teatralnych, plenerowych i telewizyjnych. Przez kilkanaście lat współpracował z zespołem Voo Voo tworząc jego sceniczny, płytowy i graficzny wizerunek. Tworzy niekonwencjonalne projekty artystyczne więcej »

Lorenzo Palmeri (IT)

lorenzo palmeri

Lorenzo Palmeri (IT) – architekt,designer, muzyk. Jego działalność obejmuje achitekturę, projektowanie wnętrz i produktów, scenografii. Absolwent Politecnino de Milan, studiował również muzykę. Był dyrektorem artystycznym marek takich jak Milanosoundesign, DesignRe. Jako wykładowca brał udział w konferencjach we Włoszech i na świecie. Projektował wiele różnych rzeczy: domy, gitary, latarnie i praliny czekoladowe. Na polu muzycznym: komponuje więcej »

Mariusz Tarkawian

tarkawian

Mariusz Tarkawian (PL) ur. 1983 – artysta rysownik, urodzony w Łukowie, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom z rysunku w pracowni intermediów prof. Jana Gryki. Jest totalnym obserwatorem świata sztuki, którą dokumentuje, przerysowując oraz przewiduje, przyjmując rolę futurologa. Od wystawy Nova Biała (2005) w Galerii Białej, pełni funkcję kronikarza, więcej »

Monika Proba

monika proba

Monika Proba urodziła się w Kanadzie w 1987. Autorka filmów dokumentalnych, reportaży, wideo instalacji i teledysków. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Sorbonie. Po ukończeniu studiów mieszkała w Indonezji, gdzie przebywała w ramach stypendium Darmasiswa. Tam wraz z siostrą, nakręciła swój pierwszy film dokumentalny dotyczący jawajskiego szamanizmu pt. „Sen na Jawie”. Po powrocie do Europy, przebywała więcej »

Paweł Chlebek

chlebek

Paweł Chlebek ur. 1975 – ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł doktora.Studiował także na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Pracował jako terapeuta zajęciowy w ośrodku dla osób upośledzonych umysłowo i byłem managerem galerii. Obecnie jest  nauczycielem rzeźby oraz snycerstwa w ZSP im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jestem członkiem katolickiej więcej »

Ralf Witthaus (DE)

Ralf_Witthaus_Foto_Michael_Palm-2500

RALF WITTHAUS (DE) ur. w 1973 – studiował sztukę, projektowanie i Międzynarodowe Zarządzanie Sztuką w Hamburgu, Bielefeld, Enschede (Holandia), Berlinie, Kolonii i Düsseldorfie. W swojej pracy łączy rysunek, rzeźbę, performance, kwestie społeczne i architekturę krajobrazu. Słynie z niekonwencjonalnych wielkoformatowych obrazów wykonanych przy użyciu kosiarek, w tym na przykład federalny spektakl trawnikowy, siedmiokilometrowy rysunek dookoła Kolonii.  więcej »

Robert Kuśmirowski

kusmirowski

ROBERT KUŚMIROWSKI (PL) ur. 1973 – artysta, performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków, urodzony w Łodzi. Absolwent z dyplomem z rzeźby oraz pracownik Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Debiutował w Galerii Białej w Lublinie w 2002 roku. Jego realizacje są często doskonałym przykładem artystycznej mistyfikacji. Jest „fałszerzem” materii, czasu i przestrzeni. Zaklina w więcej »

Roman Krawczenko (UA)

Roman Kravchenko

Roman Krawczenko (UA) ur. 1957 – fotografik, historyk, dziennikarz, pochodzi z Ukrainy. Artysta odtworzył metodę „mokrej płyty kolodionowej” i tworzy fotografie techniką ambrotypii (na szkle). Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych w Polsce używających tej unikalnej technologii. Ambrotypia jest na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Krawczenko więcej »

Sergiy Radkkevich (UA)

radkewicz

Sergiy Radkkevich (UA) ur. 1987– artysta urodzony w Łucku na Ukrainie. Ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie, na kierunku malarstwa monumentalnego. Jego główne zainteresowania to murale, street art, malarstwo, rysunek i instalacja. Od ponad 10 lat związany ze street artem. Laureat Nagrody Specjalnej Pinchuk Art Centre w 2011. Jeden z organizatorów Black Circle Festival. więcej »

Siarhiej Leskiec (BL)

LeskiecPortrait

Siarhiej Leskiec (BL) ur. 1984 – etnograf, fotograf niezależny, freelancer, podróżnik, urodzony w Mołodecznie (Białoruś). Zajmuje się fotografią dokumentalną, fotoreportażem. W 2009 r. ukończył Białoruski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Maxima Tanka na kierunku Historia oraz Wydział Współczesnej Historii Kolegium Białoruskiego. Jego fotografia skupia się na codziennym życiu, tradycjach ludowych i obrzędach białoruskiej wsi. Spędził cztery więcej »

Tatiana Talipowa

talipowa

Tatiana Talipowa (UA/PL) urodziła się w 1992 w Krzywym Rogu, Ukraina. W 2016 roku dyplom z malarstwa w zakładzie Intermediów i Rysunków pod opieką prof. nadzw Jana Gryki na Wydziale Artystycznym na UMCS w Lublinie. Indywidualne wystawy: w Galerii Kont „50 twarzy Tatiany” w 2015 roku; „Archiwum Tatiany” Galeria Kont w 2016; Gminna Biblioteka w więcej »

Teatr Obrzędowy Czeladońka

kupała czeladońka

Teatr Obrzędowy Czeladońka  z miejscowości Lubenka  istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat w teatrze zagrało już blisko 100 aktorów amatorów. Obecnie teatr liczy trzydzieści osób. Teatrem kieruje Kazimierz Kusznierow, który od 1977 roku kierował domem kultury w Lubence. W tamtych czasach został wydelegowany na Uniwersytet Ludowy w Gardzienicach, co wpłynęło na jego więcej »

Tomasz Sikora

sikora

Tomasz Sikora (PL) ur. 1948- fotografią zajął się w wieku 20 lat, kiedy wyjechał do Paryża. W latach 1972-82 po powrocie do Polski pracował jako fotoreporter dla warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego „Perspektywy”. Współpracował także z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty teatralne i filmowe. W latach 1978-1979 Sikora wykonał wraz z grafikiem Marcinem Mroszczakiem najbardziej znany cykl więcej »

Vlodko Kaufm­an (UA)

kaufman

Vlodko Kaufm­an (UA) ur. 1957 – artysta grafik, urodzony w Karagandzie (Kazachstan), mieszka i pracuje we Lwowie (Ukraina). Studiował na Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza oraz w Instytucie Architektury Politechniki Lwowskiej. Członek Towarzystwa Artystycznego „Szlach” (1989-1993), współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” i Instytutu Sztuki Aktualnej. Autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych oraz więcej »

Waldemar Rudyk

foto_67_8

ur.1960r.  Studia: Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa: 1985r. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami i instalacjami, prowadzi warsztaty artystyczne dla młodzieży. Wyróżnienia, m.in: 1998, XIV Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów; III Międzynarodowe Biennale Miniatury „Częstochowa 2004”, 2004: Prezentacja Środowiska Plastycznego Regionu Bielskiego; nagrody: 2000, „Letni Salon więcej »

Warsztaty – Agnieszka Chwiałkowska

SONY DSC

Agnieszka Chwiałkowska – historyczka sztuki, plastyk, absolwentka Pedagogicznych Studiów Kwalifikacyjnych. Doktorantka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka tekstów, recenzji i wywiadów z zakresu sztuki współczesnej oraz tekstów dotyczących rzeźby przełomu XIX i XX wieku. Organizatorka wydarzeń artystycznych, kuratorka wystaw: „Materialność” (2013), „Od/do obrazu” (2013), „Noc Sądu” (2014), „Ukryte znaczenia” (2014), „Przestrzenie Obrazu” (2015). Członkini więcej »

Warsztaty – Marta Ryczkowska

marta fot. Agnieszka Skrzypek

Marta Ryczkowska -  krytyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL, doktorantka historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kuratorka wystaw m.in. „Beneath the superficies” (Galeria Tabačka, Koszyce/ Słowacja, 2016), „Świadomy sen” (Galeria Biała, Lublin, 2016), „Chłodne spojrzenie” (Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2013). Autorka tekstów o sztuce współczesnej publikowanych w Polsce i więcej »

Wolodymyr Topij (UA)

topij

Wolodymyr Topij (UA) ur.1979 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz National Academy of Arts we Lwowie. Porusza tematy metafizycznych struktur życia, „kalejdoskopu” ludzkiej świadomości orazegzystencji człowieka we współczesnej kulturze masowej. Tworzy ikony i zajmuje się sztuką performance, malarstwem religijnym, ideologicznym. Wystawa „Salon Jesienny” Pałac Sztuki;vitrospektsiya, Dziesiąty Międzynarodowy Festiwal „Wiosna Wiatr”, Kijów, 2008.Wystawa indywidualna „Vita longa vita więcej »

Eschatofonia

e1

Michail Balog i Chór Muzyki dawnej (UA)/ Bizantyjska muzyka kościelna w jazzowej aranżacji z towarzyszeniem chóru gregoriańskiego. Zespół pieśniarzy składa się z dyrygentów, solistów i kierowników różnych formacji wokalnych. Muzycy wykonują chorały gregoriańskie i bizantyjskie pieśni cerkiewne z towarzyszeniem saksofonu. Artyści łączą śpiewaną modlitwę z dźwiękami instrumentu, który odzwierciedla los człowieka rozdartego i zagubionego we więcej »

Kapela Drewutnia

kapela029

Kapela Drewutnia od ponad 18 lat gra i propaguje muzykę południowo-wschodniego pogranicza Polski, występując na wielu scenach w kraju i za granicą. To jeden z najlepszych zespołów folkowych, istniejący nieprzerwanie od 1998 roku. Łączy brzmienie tradycyjnych instrumentów i wielogłosowego śpiewu z oryginalnymi, wpadającymi w ucho aranżacjami. Jego celem jest przybliżanie starych więcej »